Czuję zażenowanie


2015-01-28, 09:00  |  komentarzy (22)

Budujemy stadion, który w założeniu miał organizować mecze międzynarodowe. Gdy trafia się opcja ściągnięcia do Bielska-Białej naprawdę dużej imprezy, to rzucamy biały ręcznik.

Dwa dni temu Zbigniew Boniek oficjalnie mógł ogłosić sukces - druga największa impreza piłkarska w Europie rozegrana zostanie nad Wisłą. Mecz otwarcia i finał Młodzieżowych Mistrzostw Europy w 2017 roku odbędzie się Warszawie. Pozostałych pięć miast-gospodarzy poznamy wkrótce. Wśród kandydatur brane pod uwagę są: Gdynia, Bełchatów, Tychy, Kielce czy Lublin. Nie ma Bielska-Białej.

Kiedy pytaliśmy rzecznika Urzędu Miejskiego, czy miasto potrzebuje stadionu na 15 tys. widzów, ten odpowiadał. - Jeśli chodzi o pojemność obiektu, to był on projektowany zgodnie z wytycznymi PZPN. W tamtym czasie na stadionach mniejszych niż 15 tysięcy nie można było np. rozgrywać zawodów rangi międzynarodowej - tłumaczył w grudniu 2013 roku Tomasz Ficoń.

Ale gdy pojawia się perspektywa organizacji naprawdę dużej imprezy piłkarskiej w mieście, to urzędnicy rzucają biały ręcznik. PZPN sam szukał miast chętnych do organizacji mistrzostw. Wymagania: stadion o pojemności 5-15 tys., baza hotelowa (o standardzie co najmniej czterch gwiazdek) oraz treningowa. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że z dobrym udokumentowaniem wniosku nie powinno być problemu. Żaden urzędnik nie wmówi mi, że okolicy brakuje zaplecza hotelowego czy sportowego. Międzynarodowe porty lotniczne znajdują się w Katowicach, Krakowie czy Ostrawie. Miasto posiada świetne połączenie drogowe z Czechami i Słowacją. Nikt nie postanowił wykorzystać niewątpliwych atutów.

Co najśmieszniejsze, zapytanie trafiło do Bielska-Białej, ale nikt nie przygotował aplikacji. Trwa pokrętne tłumaczenie, że "zaważyły kwestie finansowe" (PZPN twierdzi, że za wszystko zapłaci!). Z okazji momentalnie skorzystały inne miasta. Tychy błyskawicznie przygotowały aplikację i już cieszą się, że odniosły pierwszy sukces. Starań nie odpuściły Kielce dysponujące bliźniaczo podobnym obiektem piłkarskim. Ściągniecie tak wielkiej imprezy z pewnością zamknęłoby usta krytykom. Od kilku lat słychać pytania o potrzebę budowy tak dużego - i niezwykle kosztownego, jak na zamysł architektoniczny - obiektu piłkarskiego.

Polityka bielskiego Ratusza dla wielu pozostaje wciąż niezrozumiała.

Za dwa lata o sile kadry Polski U21 stanowić będzie napastnik Arkadiusz Milik - ten sam, który kilka miesięcy temu strzelił gola Niemcom na Stadionie Narodowym w Warszawie, a teraz strzela w barwach Ajaksu Amsterdam. W turnieju rywalizować będzie dwanaście najlepszych drużyn z Europy. Na szczęście, Tychy jako lokalizację jednej z baz treningowych wskazały obiekty w Bielsku-Białej. Jest więc wciąż szasna, że kibice na Podbeskidziu dostaną choć namiastkę wielkiego, piłkarskiego święta.

Bartłomiej Kawalec

Artykuł wyświetlono 12484 razy
Polecamy także:
2017-05-21
Pokazali charakter
- Trzy punkty cieszą, bo był to trudny mecz, w którym pokazaliśmy charakter - mówi Jan Kocian, który we wczorajszym meczu nie mógł skorzystać z Nermina Haskicia czy Pawła Moskwika.
więcej
2017-05-20
Lewicki w doliczonym
W doliczonym czasie gry Szymon Lewicki zapewnił Podbeskidziu zwycięstwo nad Sandecją Nowy Sącz. Asystę przy golu zanotował powracający do składu Robert Demjan.
więcej
2017-05-20
Pobiegną po medale
Mija właśnie trzydzieści lat od założenia bielskiego klubu lekkoatletycznego Sprint. Z tej okazji w sobotę, 20 maja na stadionie w Wapienicy odbędzie się szczególna impreza.
więcej
Komentarze:


  

niezarejestrowany - kaka 2016-08-09 13:59
Jak mieli oraganizować ME jak parkingu nie ma, stadion nie odebrany .... ludzie śmiech na sali.
niezarejestrowany - big Jack 2015-02-01 13:04
No i fajnie. Po co nam te mecze jeszcze kibice błota naniosą na nowe trybuny, ulice trzeba zamykać żeby wyszli ze stadionu. Po co nam kłopoty. Stadion jest po to żeby stał a nie żeby na nim mecze grać. Tak samo jak stok narcoarski Dębowiec jest po to żeby był a nie po to żeby na nim jeździć. Wszytsko ma być na pokaz a nie do użytku. Witamy w BB.
niezarejestrowany - KIBIC 2015-01-30 13:45
Czego się obawiali? Brak słów!
niezarejestrowany - olek 2015-01-29 19:25
Bo stadion Podbeskidzia miał być wybudowany na obrzeżach miasta a oni zburzyli stary bunkier przy Żywieckiej i postawili w jego miejsce nowy stadion !
niezarejestrowany - lolo 2015-01-29 16:38
Będzie stadion ? Ale nie ma tam parkingu . Nie ma zaplecza . Nie ma bazy hotelowej . Nie ma chęci ze strony miasta .
Po co komu ten stadion ?
niezarejestrowany - Mam 3 pkt 2015-01-29 15:59
Chcieliście kruwulta to macie i płaczcie.Stadion powinien być maksymalnie wykorzystany i powinna zostać zaakceptowana ta propozycja bo co rok nie dostaje się takiej propozycji a mi się wydaje że ten stadion to tylko na pokaz jakie to podbeskiedzie nie ma zajebi888 stadionu i jakie to miasto nie ma wielkiego stadionu od Pana kasztelana krywulta a na zwykłych meczach ekstraklasy stadion ten nie pomieści 5 tys ludzi.
niezarejestrowany - Poziomka 2015-01-28 23:50
Pan Prezydent Jacek Krywult na emeryture wnuki bawić !!!!!!
niezarejestrowany - :PPP 2015-01-28 23:24
nie wiem czy MZK w BB ma tyle autobusów żeby podstawić pod stadion i przewieźć 12 tys ludzi :P
niezarejestrowany - dziadek 2015-01-28 21:49
Dajcie spokój, tam nie ma nawet parkingów, a policja blokuje ulice, żeby kibice mogli wyjść. Zastanawiające jest, jaki nadzór dopuścił toto w takim miejscu - urbaniści, gospodarka przestrzenna itp, itd. Trzeba mierzyć siły na zamiary
nie promocja, tylko wstyd na całą Europę
Marek-Piegus 2015-01-28 21:40
panowie Krywult i Radwan proszę się tłumaczyć... WTOPA NA CAŁEJ LINII...
niezarejestrowany - Leopard 2015-01-28 19:17
Tak stadion w sercu zwartej infrastruktury miejskiej, bez parkingu i możliwości dobrego dojazdu........nie tylko indywidualnie swoim środkiem transportu, lecz również komunikacją miejską !!!!!
niezarejestrowany - Peter 2015-01-28 18:47
Stadion w centrum miasta! Utrudniony dojazd! Pojemność 15 tys , parking 500 samochodów....
Tylko durnie decydują sie na taka realizacje....
O koszcie nie wspominając.......
A kto za to zapłaci?????
Wiadomo..... My.
niezarejestrowany - B.Kawalec 2015-01-28 18:46
Za regulaminem, w MME w 2017 roku udział będą mogli wziąć piłkarze urodzeni po 1 stycznia 1994 roku.

Trudno więc oczekiwać, by Milik nie stanowił o sile tej kadry.
niezarejestrowany - travis 2015-01-28 18:44
co do samej imprezy - miasto organizator ponosi koszta promocji, logistyczne, co świetnie skwitował tyski ratusz - są to i tak ich koszta stałe, które ponoszą co miesiąc; za całą rezte tj. zakwaterowanie, wynajem obiektów itp płaci UEFA
niezarejestrowany - travis 2015-01-28 18:41
Arkadiusz Milik w tym roku kończy 21 lat, a za 2 lata to raczej w kadrze U-21 grać nie będzie miał jak... Co innego bielski ratusz - na ten ewenement ich poczynań brak po prostu słów..
niezarejestrowany - ehh 2015-01-28 18:26
Nie wiem czy wszystko PZPN oplaci. Przypominam jak sprawa wygladala w przypadku preliminacji w pilce halowej. Dosc kosztowna impreza wyszla jednak wowczas.
niezarejestrowany - mangan 2015-01-28 18:19
Ten stadion to jest nieporozumienie.
niezarejestrowany - mikaiza 2015-01-28 18:19
Szkoda trudno zrozumieć takie postępowanie
niezarejestrowany - piotr 2015-01-28 18:18
Brak parkingu i odpowiednich drog dojscia i wyjscia , zywiecka za waska , nie przewidziano , brak wyobrazni ze strony inwrstora i projektujacych ,pech czy niedbalstwo
niezarejestrowany - Lipniczanin 2015-01-28 18:15
Wybraliscie Kasztelana to juz ma wszystko w d.
niezarejestrowany - anymous 2015-01-28 14:57
Krywult na taczki!
niezarejestrowany - vvd 2015-01-28 11:04
To jest skanadal. Po prostu skandal!